Sejm II Rzeczypospolitej w dniu 17 lutego 1922 r. uchwalił ustawę o państwowej służbie cywilnej (Dz.U. z 1922 r., nr 22, poz. 164). Był to bardzo ważny krok na drodze do odbudowy niepodległej Polski, tworzenia struktur odradzającego się państwa. Problematyka kadr urzędniczych administracji publicznej wymagała pilnego rozwiązania ponieważ urzędnicy, na których oprzeć miała się budowana administracja, pochodzili z różnych zaborów i posiadali odmienne kwalifikacje oraz wzorce etyczne.

Aby uczcić ten szczególny jubileusz organizowanych jest wiele ciekawych inicjatyw i wydarzeń. Zapraszamy do zapoznania się z nimi.

Departament Służby Cywilnej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przygotował i udostępnił stronę internetową  www.gov.pl/100latsc  

To właśnie tam znajdą Państwo informacje o inicjatywach, które przygotował Departament Służby Cywilnej KPRM oraz urzędy z całej Polski.

Na tej stronie dowiedzą się Państwo:

  • czym jest służba cywilna i jak do niej dołączyć,
  • jakie wydarzenia zaplanowaliśmy na obchody 100-lecia służby cywilnej,
  • jak urzędy z całej Polski włączają się w obchody.

W Galerii znajdą Państwo m.in.:

  • zdjęcia wystawy przygotowanej przez Departament Służby Cywilnej KPRM,
  • fotografie z archiwów państwowych,
  • relacje zdjęciowe ze spotkań, konferencji i wszystkich organizowanych przez nas przedsięwzięć.

Na stornie internetowej Archiwów Państwowych możecie Państwo zapoznać się ze skanami oryginału ustawy z 17 lutego 1922 roku o państwowej służbie cywilnej: 

https://www.aan.gov.pl/a,1018,100-lat-sluzby-cywilnej-w-polsce

Polecamy także Państwa uwadze wystawę „100 lat służby cywilnej w Polsce”, dzięki której mogą Państwo zobaczyć jak wyglądała rzeczywistość administracji 100 lat temu: 

https://www.gov.pl/web/100latsc/wystawa-lazienki-krolewskie