Zgodnie z traktatem wersalskim z 28 czerwca 1919 roku kończącym I wojnę światową, w granicach Polski znalazła się część Pomorza z dostępem do Morza Bałtyckiego na odcinku około 140 km, a Gdańsk ogłoszono Wolnym Miastem. Niedługo potem rozpoczęto przygotowania do przejęcia tych terenów z rąk niemieckich. Po ratyfikacji traktatu wersalskiego polscy żołnierze pod dowództwem Józefa Hallera wkroczyli na Pomorze. Od 17 stycznia 1920 roku przemieszczali się na północ, by oficjalnie zwieńczyć tę misję 10 lutego uroczystą ceremonią w Pucku. Tego dnia generał Józef Haller wrzucił do Bałtyku obrączkę, dokonując symbolicznych zaślubin Polski z morzem.

Z tej okazji Biuro Programu „Niepodległa” przygotowało okolicznościowy spot reklamowy w ramach kampanii „Polska morska Niepodległa”. Łącząc fragmenty filmów z ostatnich stu lat z charakterystycznymi morskimi widokami pokazano, jak dostęp do morza wpływał na kształtowanie się tożsamości Polaków. Obrazu dopełnia specjalnie dobrana muzyka, w której można usłyszeć Magdalenę Grabowską-Wacławek o pseudonimie Bovska.

Cały program obchodów 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem można śledzić na stronie https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/obchody-100-rocznicy-zaslubin-polski-z-morzem-swietujmy-razem/

Zachęcamy do obejrzenia okolicznościowego spotu i udostępnianie go na swoich stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych urzędów i instytucji.