Pamiętamy też, że tragiczny bilans stanu wojennego to około stu ofiar śmiertelnych, tysiące internowanych i uwięzionych, zwolnionych z pracy, zmuszonych do emigracji i w inny sposób szykanowanych – milionów Polaków pozbawionych nadziei na wolność i skazanych na lata kryzysu gospodarczego. Jednak po kilkudziesięciu latach Polacy wyszli z tej walki zwycięsko, budując wolną i solidarną Polskę. To dzięki Tym, którzy pozostali nieugięci, nasz Naród wyszedł zwycięsko z dziejowej próby. Tym samym, odzyskanie  Niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin.

Z tej okazji zapraszamy do obejrzenia koncertu „Kultura Solidarności”, zrealizowanego przez Fundację Przyszłość Pokoleń. Jest to muzyczno-poetycka lekcja najnowszej historii Polski. W koncercie wystąpili: Judyta Wojtala, Kacper Siekirka, Piotr Zubek, Izabela Szafrańska, Michał Grobelny, Mateusz Matuszczak. Kierownictwo muzyczne nad koncertem objął Daniel Jaworski. Dopełnieniem koncertu są wykonania wielkich utworów literackich (m. in. Zbigniewa Herberta, Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida) w interpretacji Dariusza Kowalskiego.

Każdy z nas może inaczej świętować niepodległość – każdego dnia lub tylko 11 listopada, z najbliższymi, albo z nieznajomymi, biorąc udział w oficjalnych uroczystościach, albo organizując własne, lub po prostu… 11 listopada wywieszając flagę państwową. To, jak świętujemy jedną z najważniejszych rocznic w historii naszego kraju nie jest istotne, bo niepodległa… jest dla wszystkich. I każdy z nas jest jej częścią! Każdy z nas tworzy ją na co dzień.