Skala reakcji na koronawirusa sprawia, że mamy do czynienia z wydarzeniem historycznym. Będzie się o nim mówić latami. Sprawmy, żeby mówiono nie tylko o wybuchu epidemii, która zatrzymała świat, ale też o wybuchu międzyludzkiej jedności. Aby móc wrócić do tych pięknych gestów w przyszłości Biuro Programu Niepodległa podjęło inicjatywę stworzenia zapisków z codziennej solidarności – Kronikę życzliwości https://niepodlegla.gov.pl/kroniki/.

Każdy, kto organizuje pomoc, doświadczył jej lub po prostu słyszał o ciekawej inicjatywie, może ją dodać w formie małej kroniki https://niepodlegla.gov.pl/dodaj-kronike/ – wydarzenia na mapie Polski.

Historia to opowieści jej świadków. To, co działo się między ludźmi najlepiej opisują nie dokumenty, ale prowadzone na bieżąco pamiętniki. Dziś pamiętnikami są nasze profile w mediach społecznościowych, gdzie umieszczamy filmy, zdjęcia i opisy wydarzeń, których byliśmy świadkami. Podzielmy się nimi, by móc je zebrać i zachować dla przyszłych pokoleń.

Kronika życzliwości to też inspiracja – pokazanie jak we własnym środowisku – sąsiedztwie, rodzinie, mieście – zorganizować pomoc – taką, na którą stać każdego z nas, w prostych gestach, w czułych słowach, w wielkich inicjatywach. Sam też zostań bohaterem i pokaż jak pomagasz. Zdjęcia i posty pokazujące podejmowane przez Ciebie inicjatywy oznacz hasztagiem #wszystkobędziedobrze i #zostańwdomu. Zainspiruj innych do działania.

Ten tekst jest dostępny w Polskim Języku Migowym: