W 2020 roku świętujemy jubileusz setnej rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. Stanowi ona jeden z kluczowych momentów historii Polski. Sukces Józefa Piłsudskiego, jego generałów, polskiego wojska, zasługi znakomitych kryptologów i wielka mobilizacja społeczeństwa polskiego, na wiele lat określiły kształt Europy.

14 lutego 1919 r. rozpoczęła się tzw. niewypowiedziana wojna polsko-rosyjska. Zamiarem obu stron było przejęcie kontroli nad obszarem opuszczanym przez wojska niemieckie. Strona polska broniła ziem, które w przeważającej części zamieszkiwali Polacy. Historycznie, kulturowo i etniczne obszar ten bliski był Polsce. Była to również ważna wojna o zabezpieczenie suwerenności odrodzonego państwa polskiego i ustroju opartego na systemie demokracji parlamentarnej. W dniach 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Bitwa Warszawska określana mianem „cudu nad Wisłą” uznawana jest za 18. przełomową bitwę w historii świata, ponieważ zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem.

Na pamiątkę tamtych wydarzeń, Biuro Programu „Niepodległa” we współpracy z Fundacją Ośrodek KARTA https://karta.org.pl/ rozpoczęło wyjątkowy projekt „Wiktoria 1920” – zapiski z czasów wojny przypomniane w roku Bitwy Warszawskiej” https://niepodlegla.gov.pl/

Projekt skierowany jest do mediów, jednostek samorządu terytorialnego, instytucji kultury, szkół, organizacji pozarządowych i wszystkich chcących świętować 100. rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej.

W ramach tej inicjatywy, 17 kwietnia 2020 roku uruchomiono wyjątkowy cykl historyczny poświęcony Bitwie Warszawskiej. Przez najbliższe 7 miesięcy, co tydzień w piątek, na stronie niepodlegla.gov.pl oraz na łamach prasy, publikowane będą materiały, które pokażą jak wyglądały kolejne tygodnie 1920 roku. Na zbiór, ilustrowany archiwalnymi zdjęciami, składają się fragmenty listów, wspomnień, oficjalnych not, odezw i wycinki z prasy.

Materiał można znaleźć na stronie niepodlegla.gov.pl w zakładce „O Niepodległej” https://niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej/

Zachęcamy do czytania i bezpłatnego korzystania z prezentowanych tekstów, zdjęć i dokumentów archiwalnych. Możliwa jest publikacja tych materiałów na łamach prasy, portalach lokalnych i stronach internetowych jednostek samorządu terytorialnego, instytucji kultury, szkół i organizacji pozarządowych.

W przypadku korzystania z pojedynczych notatek lub tygodniowych zestawów prosimy o następujące oznaczenie materiału: Materiał przygotowany przez Ośrodek KARTA na zlecenie Biura Programu „Niepodległa”. Materiały za: www.niepodlegla.gov.pl, prawa autorskie: Biuro Programu Niepodległa.

W sprawie możliwości wykorzystania z całej serii prosimy o kontakt bezpośredni z rzecznikiem Biura Programu Niepodległa Kamilem Wnukiem: kwnuk@niepodlegla.gov.pl