Z tej okazji Biuro Programu „Niepodległa” we współpracy z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Miastem Toruniem, stworzyło wystawę „Polska morska Niepodległa”, którą można bezpłatnie pobrać w wybranym formacie (JPG lub PDF), wydrukować i zamieścić na swojej stronie internetowej.
Ekspozycja przeznaczona jest m.in. dla jednostek samorządu terytorialnego, instytucji kultury, szkół, organizacji pozarządowych i wszystkich chcących świętować 100. rocznicę zaślubin Polski z morzem.
Wystawę pobrać można ze strony: https://niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej/polska-morska-niepodlegla-bezplatna-wystawa-do-pobrania/
„Polska morska Niepodległa” składa się z 11 plansz przypominających najważniejsze fakty i postaci związane z uzyskaniem przez Polskę dostępu do morza: od żaglowców pływających pod polską banderą, przez tworzenie marynarki handlowej i wojennej, po budowę infrastruktury miejskiej.
Bezpłatne materiały edukacyjne udostępnione przez Biuro Programu „Niepodległa”, związane z polską historią morską, to również liczne wystawy, filmiki, artykuły, scenariusze zajęć i warsztatów plastycznych, m.in.:
- Historia transatlantyku MS Batory – bliźniaka MS Piłsudskiego udostępniona w ramach projektu „B jak Batory”
https://niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej/b-jak-batory-wystawa-i-materialy-edukacyjne-do-pobrania/ - „Wiernie będziemy Ciebie strzec” – Marynarka Wojenna II RP
https://niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej/wiernie-bedziem-ciebie-strzec-marynarka-wojenna-ii-rp/ - „Szkolnictwo morskie II Rzeczpospolitej”
https://niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej/szkolnictwo-morskie-ii-rzeczpospolitej/ - „Początek polskiej żeglugi transatlantyckiej”
https://niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej/poczatki-polskiej-zeglugi-transatlantyckiej/ - „Nowe transatlantyki”
https://niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej/nowe-transatlantyki/
Zachęcamy do korzystania z tych ciekawych źródeł wiedzy.