Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Szanowni Państwo,

Jubileusz 104. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości jest kontynuacją patriotycznego świętowania. To czas pełen refleksji i dumy.

Jedność Narodu Polskiego opiera się na idei wolności, solidarności, poszanowaniu godności i praw człowieka. Pamiętając o poświęceniu i krwi przelanej za Ojczyznę, chcemy oddać hołd wszystkim Bohaterom. Bez ich ofiary nie byłoby suwerennej i demokratycznej Polski.

„11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata. To dzięki tym, którzy pozostali nieugięci, nasz Naród wyszedł zwycięsko z dziejowej próby.

W roku 2021 przypada 40. rocznica bezprawnego wprowadzenia stanu wojennego w Polsce oraz 41. rocznica powstania NSZZ „Solidarność”. Obie rocznice skłaniają nas do pielęgnowania pamięci o Bohaterach tamtego czasu i tragicznych wydarzeniach grudnia 1981 roku. Z tej okazji, 10 grudnia 2021 r. odbył się III Kongres Osób Represjonowanych, Działaczy Solidarności i Kombatantów. Pamiętając o poświęceniu i krwi przelanej za Ojczyznę, chcemy oddać hołd wszystkim Bohaterom. Dzięki ich postawie Naród Polski wyszedł zwycięsko z niejednej dziejowej próby. Odzyskanie Niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach polskich rodzin o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej. Dlatego pamiętamy o Represjonowanych, Działaczach Solidarności i Kombatantach. Bez ich ofiary nie byłoby suwerennej i demokratycznej Polski.

Audycje radiowe mają na celu zwiększenie świadomości historycznej mieszkańców Podkarpacia na temat odbudowy państwowości polskiej, nowoczesnej gospodarki, wspólnych wartości, inicjatyw i wyzwań. Audycje zrealizowano wspólnie z Odziałem IPN w Rzeszowie i Polskim Radiem Rzeszów.

Zewnętrze pokazy laserowe podkreśliły uroczysty dzień 11 listopada, będący Narodowym Świętem Niepodległości oraz 13 grudnia będący Dniem Pamięci Ofiar Stanu Wojennego.

Zobacz wideo

Film „Arystokracja i ziemiaństwo wobec odzyskania niepodległości i budowy nowoczesnej II Rzeczypospolitej” przygotowano wspólnie z partnerem projektu – Muzeum – Zamek w Łańcucie . W materiale tym wykorzystano krajobraz parku oraz wnętrza, zbiory Zamku w Łańcucie i fachową wiedza pracowników Muzeum.

Przejdź do filmu

Z okazji 180. rocznicy urodzin Marii Konopnickiej, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2022 rokiem Jej imienia. Jubileusz ten jest dla województwa podkarpackiego wyjątkowym wydarzeniem, dlatego 8 grudnia 2022 r. zrealizowano muzealną lekcję on-line poświęconą życiu i pracy Marii Konopnickiej.

  • Lekcja muzealna on-line: „Życie i twórczość patriotyczna Marii Konopnickiej”
     

Przejdź do lekcji


Z okazji 200. rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2022 rokiem tego wielkiego Polaka, filantropa, patrioty, a przede wszystkim twórcy przemysłu naftowego i lampy naftowej. Mając na uwadze fakt, że jubileusz ten jest dla województwa podkarpackiego wyjątkowym wydarzeniem, 12 października 2022 r. zrealizowano muzealną lekcję on-line poświęconą życiu i pracy Ignacego Łukasiewicza.

  • Lekcja muzealna on-line: „Ignacy Łukasiewicz. Ropa – Nafta – Lampa”
     

Przejdź do lekcji


Lekcje on-line przeprowadzono wspólnie z partnerami projektu „Wolna Niepodległa”, którymi są Muzeum – Zamek w Łańcucie, Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej oraz Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Lekcje dedykowane są uczniom szkół województwa podkarpackiego.

  • Lekcja pt. „Arystokracja i ziemiaństwo wobec sprawy polskiej w autonomicznej Galicji i jej wkład w budowę niepodległego państwa polskiego” (09.11.2021 r.)
     
    Przejdź do lekcji


  • Lekcja pt. „Rola wartości leżących u podstaw odzyskania i utrzymania niepodległości Polski oraz budowy jedności Narodu Polskiego na przykładzie rodziny Ulmów z Markowej” (17.11.2021 r.)
     
    Przejdź do lekcji

Podkarpacka Mapa Mogił i Cmentarzy Wojskowych to wirtualne odzwierciedlenie wojewódzkiej ewidencji cmentarzy, kwater i mogił wojennych, prowadzonej przez Wojewodę Podkarpackiego. Mapa powstała w oparciu o materiały źródłowe i historyczne. Ma na celu popularyzację wiedzy na temat miejsc pamięci z terenu województwa podkarpackiego ważnych w procesie odzyskania niepodległości Polski oraz zaznaczenie ich lokalizacji w realnej i wirtualnej przestrzeni.

Przejdź do mapy mogił i cmentarzy wojskowych

Zapraszamy prywatnych kolekcjonerów, szkoły, kościoły, organizacje pozarządowych, samorządy i jednostki prowadzone przez administrację rządową do zgłaszania muzeów, galerii, sal pamięci i historycznych zbiorów z terenu województwa podkarpackiego do projektu „Podkarpacka mapa muzeów”, którego celem stworzenie wirtualnej ścieżki edukacyjnej po miejscach, w których znajdują się zbiory i kolekcje przedmiotów nawiązujących do wydarzeń historycznych i lokalnego dziedzictwa Podkarpacia.

Przejdź do mapy muzeów

Niezwykle miło nam poinformować o rozstrzygnięciu wszystkich 3 konkursów organizowanych przez Wojewodę Podkarpackiego w ramach Programu „Niepodległa” – edycja 2020. Dziękujemy wszystkim za udział w tegorocznej edycji konkursów. Gratulujemy wszystkim, szczególnie uczestnikom wyróżnionym i nagrodzonym.

Zobacz wyniki

PODKARPACKA

Mapa Mogił i Cmentarzy Wojskowych

Podkarpacka Mapa Mogił i Cmentarzy Wojskowych to wirtualne odzwierciedlenie wojewódzkiej ewidencji cmentarzy, kwater i mogił wojennych, prowadzonej przez Wojewodę Podkarpackiego. Mapa powstała w oparciu o materiały źródłowe i historyczne. Ma na celu popularyzację wiedzy na temat miejsc pamięci z terenu województwa podkarpackiego ważnych w procesie odzyskania niepodległości Polski oraz zaznaczenie ich lokalizacji w realnej i wirtualnej przestrzeni. Ewidencja jest stale aktualizowana i uzupełniana o nowe informacje.

Mapa powstała w ramach projektu Wojewody Podkarpackiego pt. „Wolna Niepodległa” dofinansowanego ze środków Wieloletniego Programu NIEPODLEGŁA lata 2017-2022.

PODKARPACKA

Mapa muzeów

Podkarpacka Mapa Muzeów stanowi wirtualny spacer po muzeach, galeriach, salach pamięci i historycznych zbiorach z terenu województwa podkarpackiego. Inicjatywa ta ma na celu stworzenie wirtualnej ścieżki edukacyjnej po miejscach, w których znajdują się zbiory i kolekcje przedmiotów nawiązujących do wydarzeń historycznych i lokalnego dziedzictwa Podkarpacia. To cyfrowe udokumentowanie i powszechne udostępnienie unikatowej wiedzy będącej w zasobach różnych podmiotów: prywatnych kolekcjonerów, szkół, kościołów, organizacji pozarządowych, samorządów i jednostek prowadzonych przez administrację rządową.